Senior Leadership Team

Joint Principal / Head of Education
Mrs H Lush, B.Sc (Hons) Equine Science & Technology; GTP Secondary Science

Joint Principal / Head of Care:
Mr G Wright, PG in Social Communication Disorders and Autistic Spectrum Disorders, NVQ Level 3 and 4 Children and Young People, Health and Social Care, IOSH Cert, NSPCC designated Safeguarding Officer

Assistant Principal/Head of Estates & Procurement
Mr G Hilliard, Dip in Specialist Support for Teaching and Learning

 

Pastoral Middle Leadership Team

KS5 Tutor Team Leader - Deborah Sampson

KS4 Tutor Team Leader - Glen Beaver 

KS3 Tutor Team Leader - Victoria Billany

KS2 Tutor Team Leader - Kate Rogers


Education Middle Leadership Team

Team Leader for English & Literacy - Teresa Lawes

Team Leader for Maths & Literacy - Alf Thompson

Team Leader for Science - Caroline Cook

Team Leader for Sport & Humanities - Roger Petch

Team Leader for The Arts - Ben Bridger


SENCO

Anne Baker
 

Therapy Team

Team Leader for Therapy

Claire Thomas

Speech and Language Therapists

Abi Digman
Abi Johnson
Lianne Krynauw
 

Occupational Therapists

Fran Wolfman
Charlotte Young


English & Literacy Team

Teresa Lawes
Louise Harris
Elaine Jordan
Helene Leese
Lizzie Newsam
Kate Rogers
Sarah Sharp
Hannah Topliss


Maths, Numeracy & ICT Team

Alf Thompson
Glen Beaver
Victoria Billany
David Eckett
Kate Rogers
Michelle Sims


Science Team

Caroline Cook
Jane Alford
Rhys Baker
Victoria Billany
Nikki Fouracre
Hayley Tuttle


Humanities and Sports Team


Roger Petch
Bradley Middleton
Georgia Reading
Hannah Sargant
Lucy Shepherd

David Eckett


Arts and Technology Team

Ben Bridger
Mark Coakeley
Nicky Hill
Helen Newman
Julia Singleton
Sarah Stanislaus-Smith
Nathan Williams
 


6th Form

KS5 Lead

Deborah Sampson

Deputy KS5 Lead

Rosie Spurway

Student Co-ordinators

Natalie Carson
Karen Roberts
Deborah Sampson
Rosie Spurway

6th Form Support

Emma Evans


Tutors

Lennon
Rosie Spurway
Roger Petch
Teresa Lawes
Caroline Cook
Kate Rogers

Radcliffe
Deboarah Sampson
Natalie Carson
Ben Bridger
Glen Beaver
Nikki Fouracre
Victoria Billany
Sarah Sharp

Goldberg
Karen Roberts
Louise Harris
Hanah Sargent
Georgia Readin
Rhys Baker


Resident Houseparents

Dan Strange and Sarah Moseley
Rute and Tim Foster
Ivanna and Pete Steer


Assistant Houseparents Team

Jane Atkins
Lynn Bagg
Emma Gilbert
Jackie James
Caroline Johnston
Marie Lush
Anders Omell
Sharon Pearson
Alison Flay
Phillipa Green
Quentin Green
 

Support Team

Student Support

Bradley Middleton
Jacky Preston

School Nurse

Katharine Sorrill

IT Technician

Andy Tucker

Bursar

Sally Phelps

Exams Officer

Fiona Harrison

Admin Team

Ali Finemore
Sue McAuliffe


Catering Team

Catering Manager

Dan Strange

Wendy Anderson
Vi Baker
Janet Coombes
Matilda Everett
Sarah Parkin


Housekeeping Team

Tabitha Anderson
Emma Carter
Jane Davies
Rachel Dodden
Emma Evans
Sarah Frost
Pauline Taylor


Estates Team

Head of Estates

Graham Hilliard

Barry Atwell

Paul Anderson
Beth Davies
Brian Ferbert
Luke Pickering